Home / Noutati / Informare A.N.S.V.S.A. – Tulcea;

Informare A.N.S.V.S.A. – Tulcea;

Având în vedere situația epidemiologică a Europei sub raportul gripei aviare – confirmarea mai multor cazuri de boală în Danemarca, Olanda, Elveția, Austria, Germania, Croația și Ungaria la păsări domestice în exploatații comerciale și non profesionale precum și la păsări sălbatice – este necesară respectarea de către deținătorii de păsări, a prevederilor următoarelor acte normative:

Ordinul Președintelui A.N.S.V.S.A. nr. 28/2007 pentru aprobarea Normei Sanitare Veterinare care stabilește măsurile de biosecuritate pentru a reduce riscul transmiterii influenței aviare înalt patogene de la păsările sălbatice la păsările domestice și alte păsări captive;

Legea nr. 221 din 31 mai 2006 pentru aprobarea Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 11/2006 privind măsurile ce se aplică pentru monitorizarea, combaterea și eradicarea gripei aviare pe teritoriul României.

Click aici pentru mai multe detalii.

D.G.A.S.P.C. Tulcea – Anunț recrutare Asistent Maternal Profesionist

Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului, în parteneriat cu Autoritatea Națională pentru Drepturile …